Mide Balonu

Mide Balonu Nedir ?

Mide balonu, sıvı veya hava ile şişirilebilen, dayanıklı silikon, polyurethan  vb. materyallerden üretilmiş medikal bir malzemedir.

Mide Balonu, obezite tedavisinde, geçici kullanım (4-6-12 ay sürelerle) için güvenli, ameliyatsız bir seçenektir ve kademeli, sağlıklı kilo kaybını sağlamada etkilidir.

Hastanın etkili bir şekilde kilo verebilmesi için, mide balonuna, eş zamanlı  olarak yaşam tarzı değişiklikleri, yeme alışkanlıklarındaki değişiklikleri ve egzersizi katmak şarttır.

Beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, tedavi sırasında kilo kaybına katkıda bulunur ve balon çıkarıldıktan sonra uzun süre korunmasını sağlar.

Mide Balonu kimlere uygulanabilir?

Haziran 2016'da Brezilya'nın Sao Paulo kentinde yapılan Brezilya İntragastrik Balon Konsensus Toplantısı sonrası yapılan açıklamalara göre,

Mide balonu uygulanabilmesi için ;

  • 12 yaşından büyük ve/veya ergenlik tamamlanmış olmalı,
  • Herhangi bir üst yaş sınırı bulunmamakla birlikte, her hasta ayrı  ayrı değerlendirilmeli,
  • Vücut kitle indeksi (VKI) 25 kg/m2’den büyük olmalı,
  • Daha önce diyet mutlaka denenmiş olmalı...

 

Mide balonu kimlere uygulanamaz ?

  • Aktif  mide ülseri varsa,
  • Mide veya özofagus varisleri varsa,
  • Geniş hiatal herni (mide fıtığı) varsa,
  • Geçirilmiş mide ameliyatı varsa Mide Balonu uygulanamaz.

 

Mide Balonu Çeşitleri

Günümüzde üretilen mide balonları; kullanılan medikal malzeme, yapısal özellikleri,  dolum özellikleri , ayarlanabilir olup olmaması, endokopiyle uygulanabilir yada yutulabilir olmasına göre birçok seçenek sunmaktadır.

Yutulabilir Mide Balonu  ( Elipse Balon )

Elipse mide balonu yutulabilen mide balonu çeşididir. Yüksek teknolojiyle üretilmiş bu mide balonu, yutulabilecek bir kapsül formunda sıkıştırılmıştır. Uygulama için endoskopiye ve anesteziye ihtiyaç duyulmamaktadır.

Ve yaklaşık 4 ay sonra içeriği kendiliğinden boşalarak doğal yollarla vücuttan atılmaktadır. 4-6 ayda kilonun %10-15’ini  vermek mümkündür ve yapılan çalışmalar kilo kaybının  büyük oranda 1 yıl boyunca korunduğunu göstermektedir. Daha fazla kilo kaybı istendiğinde tekrar uygulamalar yapılabilir.

Vücut Kitle İndeksi (VKİ); 27 - 40 arası ve  18 - 65 yaş aralığındaki kişilere uygulanabilen ‘yutulabilir mide balonu’ sağladığı birçok avantaj dolayısıyla çok tercih edilen bir seçenektir.

 

6 Aylık Mide Balonu ( Medsil Mide Balonu )
 

Endoskopiyle uygulanan ve midede 6 ay süreyle kalan mide balonudur. 6 Aylık balonlar Vücut Kitle İndeksi ( VKİ ) 27-40 arasındaki kişiler için idealdir. Süreç sonunda 15-20 kg verilmesi mümkündür. 6 aylık mide balonunun endoskopi ile uygulanması ve çıkarılması, midenin işlem öncesi incelenebilmesi açısından  bir avantaj olabilmektedir.  Diğer yandan anestezi gerekliliği de bir dezavantaj olarak görülebilir. Ancak 6 Aylık Mide Balonu uygun fiyat avantajı ile  sıklıkla tercih edilen bir seçenektir.

 

12 Aylık Mide Balonu  ( Orbera Mide Balonu )

Endoskopiyle uygulanan ve midede 12 ay süreyle kalan mide balonudur. 6 Aylık mide balonlarına göre daha uzun süre midede kalarak daha fazla kilo kaybına olanak sağlar.

 

Ayarlanabilir Mide Balonu ( Spatz3 Balon )

‘SPATZ3 Mide Balonu’ dolum hacmi ayarlanabilir bir mide balonudur. Diğer mide balonları uygulama sırasında bir kez şişirilir ve çıkarılana kadar aynı hacimde kalır. ‘SPATZ3 Ayarlanabilir Mide Balonu’ ise bir yıl boyunca midede kalabilen ve düşük hacimlerle başlanıp zaman içinde hacmi arttırılabilen / azaltılabilen bir balondur. Endoskopi ile uygulanmakta, yine ayarlama işlemi ve çıkarma işlemi de endoskopi ile yapılmaktadır.